Od Sanu do kranu – Skąd bierze się sanówka?  

Do sanockich kranów płynie woda ujmowana z dwóch powierzchniowych ujęć wody z rzeki San. Pierwsze ujęcie zlokalizowane jest w m. Sanok i dostarcza
wodę do Stacji Uzdatniania Wody w Sanoku, drugie ujęcie mieści się na terenie Gminy Zagórz i dostarcza wodę do Stacji Uzdatniania Wody w Zasławiu.
Woda wypływająca z naszych domowych kranów jest wodą, która zgodnie z obowiązującymi wymaganiami w tym zakresie poddana została procesom technologicznym mającym na celu jej uzdatnienie.

Zobacz co dzieje się z wodą zanim trafi do Twojego kranu!

Bezpieczeństwo wody

Aby woda mogła zostać dostarczona do poszczególnych odbiorców, musi spełniać określone wymagania zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia
z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. 2017 poz. 2294). W celu zapewnienia tych wymagań dostarczana woda podlega systematycznej kontroli wewnętrznej przeprowadzanej przez Laboratorium Wody i Ścieków – Pracownię Badań Wody SPGK Sp. z o.o.

Laboratorium Wody i Ścieków – Pracownia Badań Wody SPGK Sp. z o.o. posiada zatwierdzenie systemu jakości prowadzonych badań wody przeznaczonej
do spożycia przez ludzi przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sanoku. Wszystkie badania wykonywane są zgodnie z obowiązującymi Polskimi normami.

Na bieżąco woda badana jest pod względem fizykochemicznym oraz bakteriologicznym na każdym etapie procesu uzdatniania, zgodnie z ustalonymi harmonogramami. Wykonywane badania obejmują następujące parametry:

1. Fizykochemiczne:

2. Bakteriologiczne

Laboratorium Wody i Ścieków – Pracownia Badań Wody zgodnie z harmonogramem raz w miesiącu dokonuje kontroli jakości wody na sieci wodociągowej
w 14 wyznaczonych punktach czerpalnych.

3. Kontrolę nad jakością dostarczanej wody w ramach bieżącego nadzoru sprawuje Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Sanoku. W ramach tej kontroli PPIS raz w miesiącu pobiera i bada wodę zgodnie z ustalonym harmonogramem z określonych stałych punktów poboru wody na sieci wodociągowej.  
Na podstawie uzyskanych wyników badań wydaje decyzję w której stwierdza przydatność wody do spożycia z wodociągu sieciowego Sanok oraz Sanok – Zasław,  
w zakresie parametrów objętych badaniem. Dodatkowo Laboratorium Wody i Ścieków – Pracownia Badań Wody raz na miesiąc do PPIS przekazuje w ramach kontroli wewnętrznej wyniki badań wody z określonych w harmonogramie stałych punktów poboru na sieci miejskiej.  

Na podstawie analizy uzyskanych wyników badań wody PPIS wydaje decyzje o przydatności wody do spożycia z wodociągów sieciowych. Powyższe decyzje udostępniane są na bieżąco na stronie internetowej Spółki.

4. Oprócz badań przeprowadzanych przez Laboratorium Wody i Ścieków – Pracownię Badań Wody oraz PPIS w Sanoku zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. (Dz.U. z 2017r. poz. 2294) Laboratorium zleca badania w zakresie Monitoringu B z określonych punktów na sieci wodociągowej
do Akredytowanego Laboratorium Badawczego posiadającego certyfikat akredytacji nr AB 1095 z dnia 24 stycznia 2023r.

5. Podczas procesu uzdatniania wody przeprowadzane są pomiary on-line w zakresie pH, mętności oraz zawartości chloru.

6. Woda dostarczana przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji zarówno ze SUW w Sanoku jak również ze SUW w Zasławiu jest wodą miękką. Wartość określająca twardość wody to twardość ogólna (sumaryczna zawartość wapnia i magnezu), której średnia wartość wynosi:

– woda uzdatniana na Stacji Uzdatniania Wody w Sanoku – 136 mg/l CaCO3

– woda uzdatniana na Stacji Uzdatniania Wody w Zasławiu – 115 mg/l CaCO3

7. Wartości wszystkich badanych parametrów wody uzdatnionej są podawane w formie średnich kwartalnych i udostępniane na stronie internetowej SPGK.